Δευτέρα 12 Ιουνίου 2017

Έκανε το διπλό και στέφθηκε πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός {Του Δημήτρη Κοσίνα}

Πρωταθλητής Ελλάδας για 35η φορά στην ιστορία του στέφθηκε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας στον τελευταίο τελικό του Ολυμπιακού μέσα στο Σ.Ε.Φ. με σκορ 51-66. Οι πράσινοι ήταν καλύτεροι, πιο διαβασμένοι στον αγώνα και εκμεταλλεύτηκαν πλήρως την κούραση αλλά και την γενικότερη κακή απόδοση του γηπεδούχου Ολυμπιακού. Από την πλευρά των νικητών ξεχώρισαν οι Τζέιμς (11 πόντους/ 10 ριμπάουντ/6 ασίστ) και Καλάθης (12 πόντοι/4 ριμπάουντ/3 ασίστ). Ιδιαίτερα σημαντική για την έκβαση του αγώνα ήταν και η απόδοση των Μπουρούση (8 πόντοι/5 ριμπάουντ/3 ασίστ/ 2 κοψίματα) και Ρίβερς (13 πόντοι με 3 τρίποντα και 4 ριμπάουντ). Από πλευράς ερυθρολεύκων πάλεψαν οι Σπανούλης (9 πόντοι/5 ασίστ), Μιλουτίνοφ (6 πόντοι/ 9 ριμπάουντ) και Αγραβάνης (10 πόντοι/5 ριμπάουντ), όμως οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι στην επίθεση και με κακές επιλογές.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την πρώτη περίοδο με δυναμικό τρόπο και με σωστές επιλογές στην επίθεση κατόρθωσε να προηγείται στο 4΄με σκορ 11-3. Ο Πασκουάλ, μετά το κακό ξεκίνημα της ομάδας του, έβαλε τους Καλάθη και Μπουρούση στον αγώνα προκειμένου ο Παναθηναϊκός να αγωνιστεί πιο ορθολογικά. Οι πράσινοι μείωσαν στο 7΄στον πόντο 11-10 και τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 17-14. Στην δεύτερη περίοδο ο Καλάθης άρχισε να οργανώνει αλλά και να εκτελεί με υποδειγματικό τρόπο τις επιθέσεις του Παναθηναϊκού, ο οποίος βρέθηκε να προηγείται με 21-25 στο 15΄. Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου οι ερυθρόλευκοι είχαν κακές επιλογές στην επίθεση και οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν λύσεις από τη γραμμή των 6,75, με αποτέλεσμα να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 27-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η κακή εμφάνιση της ομάδας του Σφαιρόπουλου, με τους ερυθρόλευκους να μην μπορούν να σκοράρουν μέχρι και το 26΄καλάθι. Βέβαια στο αντίστοιχο διάστημα ο Παναθηναϊκός είχε τρέξει ένα σερί 11-0, με αποτέλεσμα να φτάσει τη διαφορά στους 20 πόντους (27-47 στο 25΄). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους πράσινους μπροστά με 37-57. Στην τελευταία περίοδο ο Αγραβάνης με δύο τρίποντα και ο Γκριν με ένα δίποντο έριξαν τη διαφορά στους 12 πόντους (45-57) στο 32΄. Όμως οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και με σωστές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκαν με 48-64 στο 36΄. Λίγο πριν το τέλος και συγκεκριμένα 1:56΄πριν τη λήξη, οι οπαδοί των γηπεδούχων άρχισαν να πετούν δυναμιτάκια και  άναψαν καπνογόνα, με αποτέλεσμα να διακοπεί για λίγο ο αγώνας μέχρι να εκκενωθεί το γήπεδο. Το παιχνίδι τελικά ολοκληρώθηκε με σκορ 51-66.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 27-36, 37-57, 51-66